Excursie op de Verkeerscentrale Rotterdam (VCR) bij de Verkeersleiding (VTS)

Eind december werd ik door het bestuur benaderd of het mogelijk was om voorafgaand aan de jaarlijkse ALV een bezoek te brengen aan de verkeerscentrale van mijn werkgever Port of Rotterdam. Dit vond ik uiteraard een heel leuk idee, een dergelijke bijeenkomst op de VCR komt niet zo vaak voor en ik was dan ook blij verrast dat onze manager Ed te kennen gaf dat hij er positief tegenover stond omdat onze vereniging tot de doelgroep behoord.

Collega’s Marco en Arjan waren bereid om een uitgebreide en boeiende een presentatie te geven inclusief kijkje op de werkvloer. Binnen no time waren alle 30 plaatsen vergeven met nog zo’n 10 personen op de reservelijst, na overleg mochten bij hoge uitzondering deze extra 10 personen toch ook komen wat resulteerde in een volledig gevulde presentatieruimte. Na het verzamelen op de grote parkeerplaats stond Marco ons bij de deur al op te wachten, de trap op en door naar de presentatieruimte op de eerste etage. 

Verkeersleider Marco ging voortvarend van start met de presentatie over de geschiedenis van het Rotterdams havenbedrijf, de verschillende onderdelen van DHMR (dienst havenmeester), locaties, VTS-sectoren en nog zo veel meer. Ondertussen speelde Marco soepel in op vragen vanuit het publiek veelal met betrekking op de verhoudingen tussen de verkeersleiding de pleziervaart en de beroepsvaart.

Onder andere het volgende kwam aan bod: Het is niet nodig om jezelf bij iedere sector te melden maar wel als je uit een haven komt een bijzondere manoeuvre maakt zoals bijvoorbeeld het vaarwater oversteken. Als je schip met een AIS-zender en ontvanger is uitgerust dan heeft dat een grote meerwaarde voor de VTS en als je geen AIS gegevens uitzend dan is het fijn als je het schip bij in ieder geval de eerste sector meld met je bestemming, je krijgt dan een label op het radar scherm met de naam van het schip en de bestemming helaas valt zo’n label wel eens weg als je heel dicht onder de kant vaart vandaar dat het goed is om altijd op te letten of je eventueel geroepen wordt als: “niet gemeld schip dwars van (positie) richting meld u” het kan dan zijn dat er bijvoorbeeld een schip uit een haven komt wat medewerking verwacht. Heb je een marifoon aan boord maar geen certificaat wees dan niet bang dat je zomaar een boete krijgt als je in een gevaarlijke situatie toch antwoord geeft, en wil je liever geen antwoord geven de VTS zal een bericht voor de zekerheid ook altijd nog blind zenden als de onbekende pleziervaart zich niet meld bijvoorbeeld “uitvarende binnenvaart uit de Waalhaven gaat voor u langs in de opvaart richting stad”  Heb je geen marifoon en of AIS dan geen zorgen de VTS zal altijd zijn best doen om de omliggende scheepvaart over de aanwezigheid van jou schip te informeren mits je zichtbaar bent op de radar uiteraard. De belangrijkste regels in het Rotterdams havengebied:

– Houd goed stuurboord wal

– Luister uit op het betreffende sector kanaal (let goed op de borden)

– De havens en het Hartel en Caland kanaal zijn verboden voor pleziervaart tenzij er een afspraak is bij een werf welke schriftelijk is aangemeld bij het HCC

– Meld je bij een bijzondere manoeuvre, uitvaren haven of nevenvaarwater of oversteken altijd bij het betreffende sector kanaal.

– Zorg dat je bij nacht de juiste goed zichtbare verlichting voert.

Na de presentatie werd de groep in tweeën gesplitst en was er de mogelijkheid tot een bezoek aan de werkvloer waar de collega’s van de VTS in actie gezien konden worden 6 sectoren waarvan er een waarbij de sectoren Waalhaven en Stad waren samengevoegd waren tot super sector de andere helft van de groep mocht de backup ruimte bekijken in deze werkruimte kan de volledige operatie van het haven coördinatie centrum (HCC) of de 2 VTS posten worden overgenomen zo’n zelfde ruimte is ook op de verkeerspost Hoek van Holland aanwezig. 

En zo kwam er een einde aan een leerzame middag op de verkeerspost Rotterdam.

Jelmer – Schottelboot Merwede

Port of Rotterdam